Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı pay arttı

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türkiye’nin Dünya İhracatındaki Payı 2022’de Yüzde 1,02’den 2023 Sonunda Yüzde 1,08’e Yükselme Başarısı Kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2023 yılında küresel mal ve hizmet ihracatından alınan payda ÇİFTE rekor kırılmıştır. 2023 yılında küresel ekonomideki zorlu koşullara rağmen Türkiye’nin küresel mal ve hizmet ihracatındaki payı artmıştır. Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı pay 2022 yılında %1,02 iken 2023 yılında 0,06 puan artışla %1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Türkiye’nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşerek küresel ihracattan aldığı pay %1,3 ile rekor seviye ulaşmıştır.”

TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞTI

Dünya Ticaret Örgütü’nün açıklamasına göre Türkiye’nin ihracatının pozitif ayrıştığı görüldü.

DTÖ’nün raporuna göre küresel mal ihracatı 2023 yılında yüzde 5 oranında azalışla 23,8 trilyon dolar olarak gerçekleşirken Türkiye’nin mal ihracatı zayıf küresel talep ve deprem felaketlerine rağmen yüzde 1 oranında artışla 256 milyar dolar olarak kaydedildi. Böylece Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı pay 2022 yılında yüzde 1,02 iken 2023 yılında yüzde 0,06 puan artışla yüzde 1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Küresel mal ihracatında bölgesel farklılaşma dikkat çekmektedir. İthalat talebi Avrupa’da keskin bir şekilde düşerken, Kuzey Amerika’da azalmış, Asya’da yatay seyretmiştir. Enerji ihracatçısı ekonomilerde ise mal ihracatının arttığı gözlenmiştir. Böylece 2022 yılında %3 artan mal ticaret hacmi 2023’te %1,2 oranında gerilemiştir. DTÖ tarafından küresel ticaret hacminin 2024’te %2,6 ve 2025’te %3,3 artması beklenmektedir. Ancak DTÖ bölgesel çatışmalar, jeopolitik gerilimler ve politik belirsizliklerin tahminler üzerinde önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğunu belirtmiştir.

Küresel hizmet ihracatı ise %9 oranında artış ile 7,8 trilyon dolar olmuştur. Türkiye’nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşerek küresel ihracattan aldığı pay %1,3 ile rekor seviyeye ulaşmıştır.

Ticaret Bakanlığı olarak, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küresel tedarik zincirindeki konumumuzu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettireceğiz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir